Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole

Obchody Pierwszego Dnia Wiosny na stałe wpisały się w kalendarz imprez i uroczystości naszej szkoły. 21 marca to dzień radosnej zabawy. Organizatorem tej imprezy był Samorząd Uczniowski na czele z przewodniczącą Aleksandrą Olesik i zastępcą Krzysztofem Gasztychem oraz opiekunami Ewą Pietras i Dominikiem Tobisem.  Kultywowanie staropolskich zwyczajów, przekazywanych z pokolenia na pokolenie jest potrzebne każdemu z nas. To dzięki nim wpisujemy się w kulturę swojego otoczenia, kształtuje się nasza tożsamość. Jednym z nich to pożegnanie zimy, polegające na rytualnym spaleniu bądź utopieniu kukły symbolizującej Marzannę – boginię zimy. Uczniowie klas młodszych przygotowali Marzanny, które z radością spalili, wierząc, że zima przez kilka najbliższych miesięcy do nas nie wróci. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły włożyli na głowy piękne kapelusze, które wzięły udział w konkursie „Wiosenny kapelusz”. Jury będzie miało duży problem wybierając najładniejsze, gdyż ich twórcy wykazali się ogromną pomysłowością na ich przyozdobienie. W klasach starszych najpierw, jak każdego roku uczniowie zajęli miejsce nauczycieli i poprowadzili lekcje ze swoimi koleżankami i kolegami. Lekcje były okazją do opowiedzenia o swoich zainteresowaniach. Pasją jednego z uczniów naszej szkoły – Huberta Pastusiaka jest programowanie. Hubert opowiedział o swojej pasji – budowie i programowaniu robotów, przedstawił ostatnie prace i odpowiedział na wiele pytań. Zachęcał do rozwijania swoich zainteresowań od najmłodszych lat. Następnie uczniowie spotkali się z wychowawcami i przygotowali do zaplanowanych konkurencji. Każda klasa wylosowała wcześniej porę roku i to właśnie z nią związane były zadania. Po czy uczniowie przebrani w kolory odpowiednie do wylosowanej pory roku, trzymając pomysłowe banery udali się do sali gimnastycznej, gdzie rozpoczęła się międzyklasowa rywalizacja. Na pięknie przybranych stołach gościły pyszne potrawy charakterystyczne dla wiosny, lata, jesieni i zimy. Nie lada pomysłowością i odwagą musieli wykazać się uczniowie przedstawiając modę jak modelki na wybiegu, tak aby to ich pokaz zwrócił uwagę jury i aplauz publiczności. Swoje talenty wokalne i aktorskie wykorzystali przedstawiając wiersz, piosenkę lub scenkę promującą wyższość wylosowanej pory roku.  Wiele emocji wzbudziła zabawa sprawnościowa – rzut beretem na odległość. Na podkreślenie zasługuje fakt, że wszystkie klasy przygotowały się wyśmienicie. Wykazały się kreatywnością, zorganizowaniem i motywacją do pracy na rzecz klasy. Wysiłki uczniów oceniała komisja w składzie: Anna Zimoch, Joanna Starek, Jan Kowalski. W tym roku wygrała klasa III gimnazjum. Miejsce drugie zajęła klasa VIII, a trzecie równorzędne klasy IV i V B. Gratulujemy!                                                                                                                                                               Tego dnia oprócz wesołej zabawy uczniowie naszej szkoły zwrócili szczególną uwagę na poważny temat – konieczność dbania o otaczający nas świat przyrody przypominając, że 20 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Klasa VI pod kierunkiem pani Anety Zimoch przygotowała przedstawienie przypominające nam wszystkim, że jesteśmy częścią przyrody i musimy o nią zadbać, by cieszyć się jej pięknem.

Opiekunowie SU

Ewa Pietras

Dominik Tobis