,, O jutrze z nadzieją myślimy…” Dzień Patrona w Szkole Podstawowej w Bolesławcu

23. września 2019 roku w Szkole Podstawowej w Bolesławcu -obchodzono  święto patrona szkoły, którym jest  Korpus Ochrony Pogranicza.  Tego dnia uczniów obowiązywał strój galowy, panowała odświętna atmosfera a wszystko za sprawą historycznej formacji Straży Granicznej, która patronuje szkole od września 2011 roku. Uroczystość nadania imienia szkole była dziewięć lat temu,  dla społeczności nie tylko szkolnej alei lokalnej – wielkim wydarzeniem. To wtedy na terenie szkoły posadzono ,,Dęby katyńskie” a uroczystości nadawała ton Orkiestra Straży Granicznej z Nowego Sącza. Od tamtej pory podczas uroczystości szkolnej, obowiązuje ceremoniał wojskowy a uczniowie słusznie uważają ten dzień za swoje święto. W tym roku obchody Dnia Patrona szkoły były szczególnie uroczyste. Gościliśmy bowiem przedstawicieli Straży Granicznej z posterunku w Grzechotkach, który znajduje się na granicyz obwodem kaliningradzkim.

 Podczas części oficjalnej uroczystości, pani porucznik złożyła życzenia uczniom klasy pierwszej oraz przekazała pozdrowienia i podziękowania od naczelnika Posterunku Straży Granicznej. Swoją obecnością zaszczyciła nas także pani sekretarz Urzędu Gminy w Bolesławcu, która również złożyła życzenia uczniom, ich opiekunom oraz nauczycielom w nowym roku szkolnym.

Tradycją szkoły jest,  aby tego dnia przyjąć ślubowanie uczniów klas pierwszych na sztandar szkoły. W tym roku w  poczet braci uczniowskiej przyjęliśmy 20 pierwszoklasistów. Oni po raz pierwszy obejrzeli sztandar szkoły i stanęli na baczność, słuchając szkolnego hymnu.

W Dniu Patrona tłumnie uczestniczyli także rodzice i opiekunowie uczniów klasy pierwszej. Oni także mieli okazję wysłuchać i przeżyć historię Korpusu Ochrony Pogranicza, który na terenie Gminy Bolesławiec stoczył zwycięską walkę na Piaskach. Była to prawdziwa lekcja historii i szacunku wobec przodków. Uczniowie oddali cześć bohaterom poprzez minutę ciszy, zapalenie zniczy oraz galowy strój.

W imieniu Samorządu Uczniowskiego zabrał głos przewodniczący Krzysztof Gasztych, który poruszył w swoim wystąpieniu ważny dla młodych ludzi , problem współczesnego patrioty. Namawiał swoich kolegów i koleżanki, aby dbali o środowisko, szanowali historię i tradycje Polski oraz biorąc przykład z żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza starali się być dobrymi i honorowymi ludźmi.