Wieści biblioteczne

KALENDARIUM WYDARZEŃ BIBLIOTECZNYCH W ROKU SZKOLNYM 2019/2020

 

UDZIAŁ W OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI „JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM”

Po raz trzeci Szkoła Podstawowa im. KOP w Bolesławcu przystąpiła do najpopularniejszej akcji czytelniczej w Polsce p.n. „Jak nie czytam, jak czytam”. Zostaliśmy zgłoszeni przez bibliotekarza na mapce interaktywnej  głównego organizatora redakcji miesięcznika „Biblioteka w szkole” z siedzibą w Warszawie, aby  bić rekord masowego czytania w jednym momencie z młodzieżą z całego kraju. W tym roku udział zadeklarowałoponad 2000 szkół.

Uczniowie, nauczyciele zgromadzili się na placu przed szkołą, aby wspólnie przyłączyć się do tego ważnego przedsięwzięcia. Każdy przyniósł ze sobą ulubioną książkę z domowej biblioteczki lub wypożyczoną z biblioteki szkolnej. Plakaty i transparenty informujące o akcji przygotowali oczywiście członkowie Aktywu Bibliotecznego.

Najpierw jednakże czekała na niektórych uczniów miła niespodzianka. Pani bibliotekarka na wstępie dokonała podsumowania wyników w czytelnictwie w II semestrze bieżącego roku szkolnego. Najlepiej Czytającą klasą została kl. II, II miejsce tuż za nią otrzymała  kl. Vb, a III miejsce kl. I.  Z kolei Tytuł Najlepszego Czytelnika otrzymali uczniowie, którzy chętnie czytali nie tylko lektury szkolne.Wszyscy zwycięzcy otrzymali z rak pana dyrektora dyplomy i nagrody książkowe.Oto lista nagrodzonych:

Najlepsi Czytelnicy w II sem. roku szk. 2018/2019

 

Oliwia Szymanek

Aleksandra Cherbeć

Jagoda Chwiołka

Zofia Nadopta

Damian Janas

Karolina Małecka

Marta Zagórna

Daniel Piekielny

Zuzanna Strzelczyk

Anna Sadowa

Aneta Frankowska

Patrycja Fikus

Patryk Gruszka

Julia Małecka

Julia Ochędzan

Viviana Szymanek 

Piknik czytelniczy został zainicjowany z okazji XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, dlatego też to niecodzienne wydarzenie było poprzedzone czytaniem utworów Jana Brzechwy przez nauczycieli naszej szkoły. Głównym powodem jednakże było pobicie ogólnopolskiego rekordu czytania. Akcja miała na celu promocję czytelnictwa w miłej atmosferze,  bez przymusu, aby pokazać, że czytają wszyscy: koleżanki i koledzy, nauczyciele. Z pewnością przy okazji ładna pogoda, wygodne miejsce i przytulny kocyk dopełniły radości czytania ulubionej książki – jak to na pikniku bywa.

 

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS CZYTELNICZO-PLASTYCZNY 

W dniu 30 maja w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste podsumowanie Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczo –Plastycznego „Lapbook -radość czytania, radość tworzenia”. Na finał konkursu zostali zaproszeni: dyrektor szkoły p. Karol Grela, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej p. Barbara Panek oraz opiekunowie wraz z uczestnikami. Organizatorem konkursu była p. A.Piędzioch.

 

W konkursie mogli uczestniczyć uczniowie kl. VII i kl. VIII szkół podstawowych z terenu gminy Bolesławiec. Zadaniem uczestnika było zaprojektowanie i samodzielne wykonanie w formie lapbooka*– ulubionej lektury szkolnej, a tym samym przekazanie i zaprezentowanie swojej wiedzy w ciekawej formie.

*Lapbook, czyli książka na kolanach jest rodzajem teczki tematycznej, w której możemy umieścić wiadomości na wybrany temat. Informacje te jednak nie są gromadzone jak wycinki z gazet.

Taka teczka pełni raczej funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, opowiadania, wykresy, słówka, terminy, zdjęcia.  To wszystko umieszczone jest w kieszonkach, książeczkach o przeróżnych kształtach i na karteczkach.

Wszystkie prace były wykonane na wysokim poziomie. Komisja konkursowa w składzie: p. A. Piędzioch  (bibliotekarz), p. Anna Stefaniak (nauczyciel plastyki) oraz p. B. Panek (bibliotekarz GBP w Bolesławcu), dokonując ich oceny wzięła pod uwagę:

- zgodność pracy z tematem,
- kompozycję (wykorzystanie teczki tekturowej),
- samodzielność wykonania,– oryginalność ujęcia  tematu,poprawność stylistyczną, ortografię i interpunkcję.

Po weryfikacji punktów wyłoniono laureatów:

I miejsce –Kinga Taras-ucz. kl. VII SP Mieleszyn

II miejsce- Wiktoria Szczepańska, ucz. kl. VII SP Żdżary

III miejsce- Klaudia Tomczak, ucz. kl. VIII SP Żdżary

Wyróżnienie:  Aleksandra Tomaszek, ucz. kl. VIII SP Bolesławiec

Uroczystego wręczenia nagród i dyplomów dokonali dyrektor szkoły p. Karol Grela i bibliotekarz A. Piędzioch, którzy serdecznie pogratulowali zwycięzcom oraz skierowali słowa podziękowania opiekunom za przygotowanie swoich uczniów do konkursu.

 

SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY 2018/2019

14 maja br. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny „Mistrz Ortografii 2018/2019 ” zorganizowany przez nauczycieli j. polskiego. Uczniowie w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-VI szkoły podstawowej oraz kl. VII-VIII i III gimnazjum rozwiązywali test ortograficzny i pisali dyktando, w którym tylko najlepsi poradzili sobie z pisownią takich wyrazów jak, np. wyrzeł, gżegżóła, czy rozłożysty modrzew. W trakcie uroczystego apelu w dniu 24 maja dokonano podsumowania wyników i ogłoszenia zwycięzców, którymi zostali:

w kategorii kl. IV-VI SP:

I miejsce- Karolina Paluszek

II miejsce- Natalia Fikus

III miejsce- Mateusz Kapral i Martyna Białek

w kategorii kl. VII-VIII SP i kl. III Gim.:

I miejsce- Michał Wojtysiak

II miejsce- Daria świątek

III miejsce- Szymon Łapiński i Patrycja Krawczyk

Serdecznie gratulujemy!!!

 

100- LECIE WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO -NAGRODZONE UCZENNICE

Uczennice kl. VIII szkoły podstawowej zostały nagrodzone w Powiatowym Konkursie „Jubileusz stulecia województwa łódzkiego”. III miejsce otrzymała P. Krawczyk, a wyróżnienia: Z. Kania i M. Kania. W dniu 20 maja  uczestnicy konkursu wraz z opiekunem p. A. Piędzioch zostali zaproszeni na finał konkursu do  Biblioteki Pedagogicznej w Wieruszowie. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu obwoluty książki związanej z tematem pracy: 100-lecie województwa łódzkiego. W konkursie wzięło udział 5 szkół z terenu powiatu wieruszowskiego. Wszystkie zaprezentowane prace były na wysokim poziomie.

Zwycięzcom gratulujemy!!! 

OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK 

Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek przypadającego w dniach 8-15 maja 2019r. Biblioteka Szkolna organizuje:

1.   Dla najmłodszych uczniów na przerwach międzylekcyjnych akcję czytelniczą „Starsi- młodszym”

2.   Szkolny Konkurs Ortograficzny „Mistrz Ortografii 2018/2019” w kategorii: uczniowie kl. IV-VI SP, uczniowie kl. VII-VIII SP, kl. III GIM.

3.   Międzyszkolny Konkurs Czytelniczo-Plastyczny „Lapboook -radość czytania, radość tworzenia” ulubionej lektury szkolnej dla kl. VII i VIII szkól podstawowych z terenu gminy Bolesławiec.                                      Zapraszamy!!! 

W ŚWIECIE TEATRU…

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, w dniu 27 marca, uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w Szkolnym Konkursie „Wiedzy o teatrze”.

Na głównym korytarzu szkolnym zaprezentowano bogaty „wachlarz” informacji poświęcony temu zagadnieniu. Uczniowie kl. IV-VI szkoły podstawowej rozwiązywali zadania testowe w formie krzyżówki. Z kolei starsza grupa uczniów z kl. VII-VIII SP i kl. III gimnazjum. Do wykonania miała zadania na poziomie trudniejszym. Kartki z odpowiedziami wrzucono do specjalnych skrzynek w trakcie przerwy międzylekcyjnej. Spośród 67 uczniów biorących udział w konkursie wylosowano po dwie osoby z każdej klasy, której odpowiedzi były poprawne. Do wzięcia udziału w konkursie zachęcały także nie tylko „kolorowe” gazetki, ale również uczennice w komicznych i tragicznych maskach.

         Nagrody dla zwycięzców wręczono nieprzypadkowo- w dniu 1 kwietnia 2019r. o godz. 10.05 w bibliotece szkolnej. Dla tych uczniów z pewnością nie był to Prima Aprilis!

 ZWYCIĘZCY LOSOWANIA Szkolny Konkurs „Wiedzy o teatrze” 

Kl. IV- Lena Smaga, Kamil Figiel

Kl. Va – Jan Nawrocki, Stasiu Panek

Kl. Vb- Julia Ochędzan, Julia Małecka

Kl. VI –Julia Piekielna, Marta Appel

Kl. VII – Bartek Pietras, Oskar Szymanek

Kl. VIII – Aleksandra Olesik, Patrycja Krawczyk

Kl. III gim. – Dominika Jagieła, Daria Świątek    Gratulujemy!!!

 

WIOSENNY KIERMASZ KSIĄŻEK

Po raz kolejny w naszej szkole, w dniach 10-28 marca,  został zorganizowany  Kiermasz Taniej Książki dzięki wieloletniej współpracy biblioteki szkolnej z Hurtownią Taniej Książki z Tuliszkowa. W ofercie znalazły się książki dla dzieci, młodzieży i rodziców. Największym zainteresowaniem cieszyły się opowiadania, kolorowanki z tekstem, łamigłówki i książki edukacyjne dla dzieci o tematyce wielkanocnej. Z kolei uczniowie klas starszych byli zainteresowani głównie fantastyką, literaturą współczesną i dwujęzyczną.

Z pewnością taka forma promowania książki również wpływa na rozwój czytelnictwa.

 

NAJLEPSI CZYTELNICY

W dniu 7 lutego miał miejsce uroczysty apel, w trakcie którego podsumowano wyniki w czytelnictwie za I półrocze. Nagrody i dyplomy dla Najlepszych Czytelników wręczył pan dyrektor Karol Grela wspólnie z bibliotekarzem A. Piędzioch. Oto lista nagrodzonych!

Kl. I – Oliwia Szymanek, Aleksandra Cherbeć, Grażyna Jagieła, Lena Rebelka

kl. II : Aneta Frankowska, Anna Sadowa, Karolina Małecka, Daniel Piekielny, Marta Zagórna, Malwina Szkop, Patrycja Fikus

 kl. IV – Patryk Gruszka, Zuzanna Szczot

 kl. Va –Julia Zagórna

kl. Vb- Julia Malecka, Zuzanna Zagórna, Viviana Szymanek, Julia Ochędzan, Martyna Klajnert

kl. VI- Natalia Fikus, Amelia Weszka

kl. VII: Piotr Frankowski

kl. VIII – —-

kl. III gimnazjum: Jakub Pendrak

Najlepiej „Czytające Klasy”:

 Kl. II- I miejsce

Kl.  I- II miejsce

Kl. Vb- III miejsce

                                         Gratulujemy nagrodzonym!

MIKOŁAJKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

W dniu 6 grudnia w bibliotece szkolnej zrobiło się wyjątkowo „mikołajkowo”. Wszędzie można było dostrzec akcent świąteczny. Zgromadzono mnóstwo postaci mikołajkowych, pojawiła się wystawka książek ze św. Mikołajem w tle. Uczennice działające w aktywie bibliotecznym ubrane w czapki mikołajkowe częstowały cukierkami każdego, kto przyszedł do biblioteki i wypożyczył książkę. A chętnych zwłaszcza na… słodkości nie brakowało!! 

dav dav

Czy to jutro, czy to dziś wszystkim jest potrzebny miś!

Tradycją biblioteki szkolnej stało się uroczyste świętowanie urodzin misia. Z tej okazji do „Krainy Misiolandii”  zostali zaproszeni uczniowie kl. I i II szkoły podstawowej wraz z  wychowawczyniami p . M. Węgier i p. J.Piasta.  Każdy czytelnik przyniósł oczywiście ze sobą swojego  ulubionego misia – „pluszaka”.

Na wstępie wszystkie zaproszone osoby powitała pani bibliotekarka, która przybliżyła zgromadzonym historię pluszowego misia, a potem w formie prezentacji multimedialnej uczniowie mieli okazję zobaczyć przegląd filmowo-literackich  misiów.

Wśród postaci bajkowych pojawili się: miś Uszatek, Kolargol, Kubuś Puchatek, Gumisie czy nawet miś Yogi. Uczniowie mieli możliwość odgadnięcia danego bohatera nie tylko po obejrzeniu rysunku, ale również wysłuchaniu krótkiej opowieści o danym misiu. Miłym akcentem było wspólne śpiewanie znanych piosenek z  dobranocek o ukochanych przytulankach.  Uczniowie wzięli także udział w konkursie związanym z rozpoznawaniem różnych gatunków niedźwiedzi i najważniejszych wiadomości o życiu ssaków. Do zobaczenia za rok -oczywiście w towarzystwie ulubionego misia!!!

Dzień Pluszowego Misia

Dzień Pluszowego Misia

Uroczystość „Pasowania na Czytelnika”. My, uczniowie pierwszej klasy uroczyście przyrzekamy…

W dniu 26.11.2018r. w bibliotece szkolnej odbyła się uroczystość „Pasowania na Czytelnika”. Pierwszoklasiści wyruszyli w rytmie „Lokomotywy” J. Tuwima wspólnie z wychowawczynią p. M. Węgier  do „Krainy książek”, czyli biblioteki szkolnej. W czasie podróży uczniowie napotkali kilka przeszkód. Na ich drodze pojawiły się znane postacie bajkowe, w które wcieliły się uczennice kl. Vb. Zadawały  nie tak trudne, jak się okazało, zagadki dla nowych czytelników. Wszystkich zgromadzonych powitała pani bibliotekarka Agnieszka Piędzioch w  asyście zabawnego krasnala i Królowej Książek.

Lekcję biblioteczną rozpoczęto od rozwiązania zagadki dotyczącej biblioteki, a następnie od omówienia pracy i regulaminu szkolnej biblioteki. Uczniowie mieli możliwość nauczenia się skróconej wersji regulaminu wypożyczania książek w formie krótkiego wierszyka. Do wspólnej zabawy włączyli się wszyscy uczniowie.

Najważniejszym momentem uroczystości była ceremonia wygłoszenia uroczystej przysięgi przez nowo przybyłych „gości” i otrzymanie przez nich pamiątkowych dyplomów oraz zakładek do książek. Każdy czytelnik miał okazję wypożyczyć pierwszą książkę. Mamy nadzieję, że nowi czytelnicy będą częstymi bywalcami w naszej szkolnej bibliotece!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z Gangiem Słodziaków

W ramach obchodów Miesiąca Biblioteki Szkolnej został zorganizowany konkurs dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. Inspiracją do przygotowania tematu konkursowego były nadesłane przez sieć sklepu „Biedronka” materiały  edukacyjne, zestawy książek, pomoce dydaktyczne oraz zaproszenie do wzięcia udziału w konkursie edukacyjnym „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”.

W tym celu dla uczniów zostały zorganizowane eliminacje szkolne. W zależności od poziomu: klasa I rysowała swoje historie o dalszych przygodach Słodziaków, a kl. II tworzyła komiks. Konkursowi towarzyszyły inne wydarzenia. Dzieci otrzymały mini-albumy na naklejki, które miały motywować ich do wspólnego czytania z rodzicami codziennie przez 10 minut. Dodatkowo codziennie miały miejsce poranne spotkania czytelnicze, w trakcie których wychowawcy czytali kolejne opowieści „uroczych bohaterów”. Uczniowie należący do aktywu bibliotecznego wykonali prace plastyczne z wizerunkiem Słodziaków i zaprezentowali je na wystawie. Ponadto w ramach Dnia Głośnego Czytania przedstawili krótkie scenki prezentujące danego Słodziaka, a wszyscy uczniowie zostali poczęstowani oczywiście słodkimi cukierkami. Na uroczystym apelu w dniu 18 października pan dyrektor dokonał podsumowania konkursu i wspólnie z bibliotekarzem wręczył dyplomy oraz pamiątkowe nagrody zwycięzcom.

Kl. II

I miejsce-  Julia Błaszczyk, Malwina Szkop,

II miejsce –Marta Zagórna

III miejsce –Aneta Frankowska, Karolina Małecka,

IV miejsce – Piotr Krzak

 Kl. I  Wyróżnienie: Nikola Fiączek, Maja Światłowska, Zofia Nadopta, Oliwia Szymanek

Dyplom za udział: Marta Nowobilska

Gratulujemy NASZYM SŁODZIAKOM!!!

Dzień Głośnego Czytania

W ramach kampanii czytelniczej przygotowanej z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych – członkowie aktywu bibliotecznego wspólnie z bibliotekarzem przygotowali Dzień Głośnego Czytania. Głównym celem tej imprezy czytelniczej jest rozbudzenie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych zwłaszcza wśród uczniów naszej szkoły.

Uczniowie kl. I i II szkoły podstawowej cieszyli się podwójnie, ponieważ mieli okazję posłuchać opowieści Gangu Słodziaków w wykonaniu swoich wychowawczyń i pani bibliotekarki. Dzieci chętnie słuchały historii uroczego rysia Rysio, udzielały właściwych odpowiedzi,  za co zostały nagodzone słodkościami- jak na szkolnych „Słodziaków” przystało. Zaskoczeniem dla nich były prezentacje sześciu uroczych zwierzątek w formie wesołych rymowanek w wykonaniu starszych koleżanek z kl. Vb.

Z kolei w pozostałych klasach szkoły podstawowej, w tym dniu o tej samej godzinie został zaprezentowany fragment utworu P. Cohelo pt. „Być jak płynąca rzeka””. Warunkiem przystąpienia do imprezy czytelniczej było uważne wysłuchanie przeczytanego tekstu, a następnie udzielenie prawidłowej odpowiedzi na postawione pytanie. Kartki z odpowiedziami  należało wrzucać do specjalnej skrzynki w bibliotece szkolnej na przerwach międzylekcyjnych. Każdy uczeń miał możliwość wzięcia udziału w losowaniu nagród – niespodzianek: kolorowych karteczek do książek.

A oto honorowa lista  zwycięzców losowania:

SZKOŁA PODSTAWOWA

Kl. I – Bartosz Nachorny, Jagoda Chwiołka

Kl. II – Krzysztof Wierzchowski, Malwina Szkop

Kl. IV – Bartosz Pichlak, Dominika Kulak

Kl.Va- Jan Nawrocki, Julia Zagórna

Kl. Vb – Martyna Klajnert, Zuzanna Zagórna

Kl. VI – Natalia Fikus, Wiktoria Urbaniak

Kl. VII- Dominik Frach, Kamil Zagórny

Kl. VIII – Aleksandra Heidt, Agata Redes

GIMNAZJUM

Kl. III gim. – Maciej Szukała, Oskar Wróbel

Kampania Czytelnicza  2018/2019

Październik -Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji w ramach Kampanii Czytelniczej w naszej szkole zostaną zorganizowane:

1.    Akcja „Nieustająca Zbiórka Książek”

2.    Akcja czytelnicza „Czytamy w szkole”: w klasach najmłodszych dzień rozpoczynamy od czytania, wspólne, ciche czytanie w Kąciku Czytelniczym

3.    Konkurs szkolny z Gangiem Słodziaków dla kl I-II SP

4.    Kiermasz Taniej Książki( 17-28 października)

5.    Dzień Głośnego Czytania (19 października)

Zapraszamy do wspólnego świętowania!!!

Casting dla nowych członków Koła Miłośników Biblioteki

W dniu 19 września miał miejsce Casting dla nowych członków aktywu bibliotecznego, którzy będą przynależeć także do Koła Miłośników Biblioteki. Uczniowie będą:

ü  pomagać bibliotekarzowi w pracach bibliotecznych, rozwijać swoje zainteresowania i pasje czytelnicze,

ü   aktywnie uczestniczyć w organizowanych imprezach bibliotecznych promujących czytelnictwo i bibliotekę szkolną,

ü   wykonywać  gazetki i wystawy okolicznościowe,

ü   realizować swoje pomysły w promowaniu czytelnictwa i działalności biblioteki szkolnej.

Biblioteka szkolna w nowej odsłonie!

Serdecznie witam wszystkich Czytelników po WAKACJACH!

W czasie przerwy wakacyjnej księgozbiór biblioteki szkolnej został przeniesiony do nowego pomieszczenia. Mam nadzieję, że w nowym miejscu będziecie częściej korzystać z przygotowanego zaplecza bibliotecznego, dostępnych nowych książek, czasopism, literatury popularno-naukowej.  

Zapraszam do skorzystania z Kącika Czytelniczego – przygotowanego specjalnie dla Was!!!

Pamiętajcie- biblioteka to przyjazne miejsce dla każdego człowieka!!!

                                         Do zobaczenia!!!  bibliotekarz A.Piędzioch 

        KALENDARIUM NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ BIBLIOTECZNYCH W ROKU SZK.2018/2019

 

Przyjemnych wakacji

Kochani Czytelnicy! Książki też mają wakacje! Czekają na Was na….półkach. Do zobaczenia…we wrześniu!

Nagrodzono najlepszych Czytelników 2017/2018

W dniu 15 czerwca na uroczystym apelu dokonano podsumowania wyników za czytelnictwo. Dyrektor szkoły p. Karol Grela wręczył wraz z bibliotekarzem nagrody dla   Najlepszych Czytelników 2017/2018.

 

Piknik Czytelniczy- Jak nie czytam, jak czytam 

Po raz kolejny Szkoła Podstawowa im. KOP w Bolesławcu przystąpiła do najpopularniejszej akcji czytelniczej w Polsce p.n. „Jak nie czytam, jak czytam”. W tym roku wydarzenie było poprzedzone czytaniem „Lokomotywy” J. Tuwima przez zaproszonych wolontariuszy z Indii i Jordanii wspólnie z nauczycielami.

Piknik czytelniczy został zorganizowany przez bibliotekarza wraz z członkami Koła Miłośników Biblioteki. Uczniowie, nauczyciele zgromadzili się na placu przed szkołą, aby wspólnie przyłączyć się do tego ważnego przedsięwzięcia. Z uwagi na słoneczną aurę wykorzystano koce piknikowe i parasole przeciwsłoneczne. Całości dopełniały kolorowe transparenty promujące czytelnictwo.  Każdy przyniósł ze sobą ulubioną książkę z domowej biblioteczki lub wypożyczoną z biblioteki szkolnej. Nasza szkoła została zgłoszona na mapce interaktywnej  głównego organizatora redakcji miesięcznika „Biblioteka w Szkole”, aby  bić rekord masowego czytania w jednym momencie z młodzieżą z całego kraju.

Taka akcja czytelnicza potwierdza fakt, iż czytanie nie ma żadnych barier kulturowych, czy też językowych. Czytać może każdy, bowiem moda na czytanie jest popularna w każdym wieku.

Reprezentowaliśmy szkołę na finale akcji „Z książką na walizkach” 

W sobotę, w dniu 12 maja, uczestniczyliśmy w Wieruszowie w  wojewódzkim finale VI łódzkich spotkań z młodymi czytelnikami „Z książką na walizkach. A to historia”. Naszą szkołę reprezentowały uczennice kl. VII szkoły podstawowej (A. Śmiałek, A. Heidt, A. Tomaszek, Z. Kania, M. Kania) wraz z bibliotekarzem A. Piędzioch. Na wydarzeniu popularyzującym czytelnictwo pojawiło się kilku znanych pisarzy, m.in. pani Katarzyna Ryrych, którą mieliśmy możliwość poznać w trakcie spotkania autorskiego.

Z transparentem promującym twórczość autorki książki pt. „Wilczek” wyruszyliśmy w barwnym korowodzie wraz z innymi uczestnikami spod budynku Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieruszowie na Zamczysko. Na miejscu czekało mnóstwo atrakcji: otrzymanie dedykacji z autografem danego pisarza, wypuszczenie 650 balonów w barwach Wieruszowa, konkursy, występy artystyczne. Z pewnością to sobotnie popołudnie było bardzo udane – oczywiście z „książką na walizce”.

Gościliśmy pisarkę p. Dorotę Mularczyk 

11 maja naszą  szkołę odwiedziła niezwykła osoba – pisarka Dorota Mularczyk, autorka książek fantastyczno-przygodowych dla dzieci i młodzieży. W spotkaniu autorskim  wzięli udział uczniowie klasy I i III szkoły podstawowej. Najpierw wysłuchali niezwykłej opowieści o pszczołach – „Opowieści ze świata pszczół, czyli wspaniale zorganizowana społeczność”. Następnie pani Mularczyk opowiedziała o pracy pisarza i swoich literackich inspiracjach. Pisarka podkreśliła  w swym wystąpieniu rolę książek w życiu dzieci i młodzieży. Na zakończenie uczniowie zadawali pisarce pytania dotyczące książek i jej twórczości. Zakupili także książki, na których autorka złożyła swój własnoręczny autograf. Pani Mularczyk podarowała swoje książki do biblioteki szkolnej z dedykacją dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Pani bibliotekarka A. Piędzioch wręczyła w imieniu uczniów i nauczycieli popularnej pisarce pamiątkowe podziękowanie. 

Spotkanie autorskie z Katarzyną Ryrych 

Biblioteka szkolna wzięła udział w tegorocznej akcji „ Z książką na walizkach”,  czyli VI łódzkim spotkaniu pisarzy z młodymi czytelnikami, popularyzującym książki wśród dzieci i młodzieży.  Z tej okazji w Gminnym Centrum Kultury w Bolesławcu gościła Pan Katarzyna Ryrych, autora książek m.in. dla dzieci i młodzieży, laureata nagrody „Guliwer w krainie liliputów.” Podczas spotkania został rozstrzygnięty konkurs plastyczno-literacki ogłoszony przez Wydawnictwo Literatura  pt. „A to historia”. Jedna z prac – uczennicy A. Heidt z kl. VII została wybrana przez pisarkę i przekazana na finał akcji, który odbył się w Wieruszowie. Autorka przyznała także dwa wyróżnienia: dla uczennic: P. Krawczyk, A. Tomaszek.  Gratulujemy!!!

 Najlepsi Czytelnicy zostali nagrodzeni za sem. I 2017/2018

W dniu 26 stycznia miał miejsce uroczysty apel, w trakcie którego podsumowano wyniki w czytelnictwie za I półrocze. Nagrody i dyplomy dla Najlepszych Czytelników wręczył pan dyrektor Karol Grela wspólnie z bibliotekarzem A. Piędzioch. Oto lista nagrodzonych!

W szkole podstawowej: w kl. I : Aneta Frankowska, Anna Sadowa, Strzelczyk Zuzanna, Karolina Małecka

w kl. III – Patryk Gruszka, Jan Lorek, Oliwia Cierkosz

 w kl. IVa –Michał Pokora,  w kl. IVb- Julia Malecka, Viviana Szymanek

w kl. VII: Aleksandra Tomaszek 

W gimnazjum: w kl. II : Jakub Pendrak, Jesica Glińska ,

w kl. IIIa: Elżbieta Grela

Najlepiej „Czytające Klasy”:

W SP: Kl. IVb- I miejsce       w GIM.: kl. II -  I miejsce

Kl. I- II miejsce                                 kl. IIIa – II miejsce

Kl. III – III miejsce                             kl. IIIb- III miejsce

Gratulujemy nagrodzonym!

Nagrodzeni w konkursie „Mój przyjaciel- MIŚ” 

Pluszowy Miś od ponad stu lat jest najwierniejszym przyjacielem nie tylko najmłodszych dzieci. Towarzyszy w  codziennym życiu jako  powiernik smutków i lęków. Miś stał się również jednym z ulubionych bohaterów literatury dziecięcej  i na stałe zagościł w świecie bajek. Z tej właśnie okazji w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia został zorganizowany konkurs plastyczny dla uczniów szkoły podstawowej.

Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy plastycznej -dowolną techniką- przedstawiającej postać ulubionego misia – bohatera literatury dziecięcej. Temat okazał się być „trafionym”, gdyż wpłynęło dużo prac, a komisja stanęła przed nie lada wyzwaniem- oceną tych najlepszych. Uroczystego wręczenia nagród i dyplomów dokonał dyrektor szkoły pan Karol Grela wspólnie z organizatorem konkursu p. A. Piędzioch. Z uwagi na wyrównany poziom każdy z uczestników został nagrodzony. A oto lista zwycięzców:

a)            kategoria kl. I-III SP:

I miejsce- Miłosz Cherbeć

II miejsce – Julia Błaszczyk, Malwina Szkop

III miejsce- Hanna Nadopta, Julia Światłowska

Wyróżnienie: Anna Sadowa, Aneta Frankowska

Nagroda za udział: Łukasz Jama, Jagoda Karkoszka

b)   kategoria kl. IV-VII:

I miejsce- Viviana Szymanek

II miejsce- Aleksandra Heidt, Aleksandra Olesik

III miejsce- Natalia Frankowska, Zuzanna Kania

Wyróżnienie: Amelia Weszka

Nagroda za udział: Aleksandra Tomaszek, Natalia Fikus

Serdecznie gratulujemy!!!

Dzień Pluszowego Misia

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia do biblioteki szkolnej zostali zaproszeni uczniowie kl. I-III szkoły podstawowej wraz z  wychowawczyniami p. J.Piasta i p. Z. Olek na niecodzienną lekcję w „Krainie Misiolandii”. Każdy czytelnik przyniósł oczywiście ze sobą swojego  ulubionego misia – „pluszaka”.

Na wstępie wszystkie zaproszone osoby powitała pani bibliotekarka, która przybliżyła zgromadzonym historię pluszowego misia, a potem w formie prezentacji multimedialnej uczniowie mieli okazję zobaczyć przegląd filmowo-literackich  misiów.

Wśród postaci bajkowych pojawili się: miś Uszatek, Kolargol, Kubuś Puchatek, Gumisie czy nawet miś Yogi. Uczniowie mieli możliwość odgadnięcia danego bohatera nie tylko po obejrzeniu rysunku, ale również wysłuchaniu krótkiej opowieści o danym misiu. Miłym akcentem było wspólne śpiewanie znanych piosenek z  dobranocek o ukochanych przytulankach.  Uczniowie wzięli także udział w konkursie związanym z rozpoznawaniem różnych gatunków niedźwiedzi i najważniejszych wiadomości o życiu ssaków. Pani bibliotekarka zaprosiła wszystkich do wspólnego wysłuchania opowieści, której hasło zachęciło do słuchania:

„Baju, baju czy to dziwy, czy to dzieje się na niby. Tosia w świat bajki nas teraz zabiera i smak czekolady przed nami otwiera”.

Razem z uroczym misiem dzieci odbyły podróż przez Amerykę Środkową, aby odkryć niezwykłe właściwości kakao.

Na zakończenie zajęć wszyscy pożegnali się z bajkowym Misiem i zostali poczęstowani oczywiście tabliczką gorzkiej czekolady!

 

Uroczystość ,,Pasowania na Czytelnika”

W dniu 25.10.2017r. w bibliotece szkolnej odbyła się niezwykła uroczystość „Pasowania na Czytelnika”. Pierwszoklasiści wyruszyli w rytmie „Lokomotywy” J. Tuwima wspólnie z wychowawczynią p. J. Piastą  do „Krainy baśni i bajek”, czyli biblioteki szkolnej. W czasie podróży uczniowie napotkali kilka przeszkód. Na ich drodze pojawiły się znane postacie bajkowe, które zadawały  nie tak trudne, jak się okazało, zagadki dla nowych czytelników. Wszystkich zgromadzonych powitała pani bibliotekarka Agnieszka Piędzioch w  asyście zabawnego krasnala i Królowej Książek.

Lekcję biblioteczną rozpoczęto od rozwiązania zagadki dotyczącej biblioteki, a następnie od omówienia pracy i regulaminu szkolnej biblioteki. Uczniowie mieli możliwość nauczenia się skróconej wersji regulaminu wypożyczania książek w formie krótkiego wierszyka. Do wspólnej zabawy włączyli się wszyscy uczniowie.

Najważniejszym momentem uroczystości była ceremonia wygłoszenia uroczystej przysięgi przez nowo przybyłych „gości” i otrzymanie przez nich pamiątkowych dyplomów, zakładek do książek. Każdy czytelnik miał okazję wypożyczyć pierwszą książkę. Członkowie aktywu bibliotecznego, wcielając się w określone postacie bajkowe, wykazali się niezwykłą grą aktorską, która została doceniona gromkimi brawami przez pierwszoklasistów. Mamy nadzieję, że nowi czytelnicy będą częstymi bywalcami w naszej szkolnej bibliotece!

 

DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA 

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych  członkowie Koła Miłośników Biblioteki wraz z bibliotekarzem w dniu 18. 10. 2017r. przygotowali kampanię czytelniczą pod nazwą „Dzień Głośnego Czytania” której głównym celem jest rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród uczniów naszej szkoły.

W tym dniu w każdej klasie został zaprezentowany fragment utworu w formie scenki teatralnej. Dla uczniów kl. I-VI szkoły podstawowej przygotowano wiersz „Zosia Samosia” J. Tuwima. Z kolei uczniowie gimnazjum usłyszeli fragment komedii „Zemsta” A. Fredry w wykonaniu swoich rówieśników. Warunkiem przystąpienia do imprezy czytelniczej było uważne wysłuchanie przeczytanego tekstu, a następnie udzielenie prawidłowej odpowiedzi na postawione pytanie. Kartki z odpowiedziami i danymi osobowymi ucznia należało wrzucać do specjalnej skrzynki w bibliotece szkolnej na przerwach międzylekcyjnych. Każdy uczeń miał możliwość wzięcia udziału w losowaniu nagród-niespodzianek.

 A oto honorowa lista  zwycięzców losowania:

 SZKOŁA PODSTAWOWA

Kl. I – Patrycja Fikus, Malwina Szkop

Kl. III  - Hania Nadopta, Łukasz Jama Kl. IVa – Malwina Szymanek, Dawid Baliński,

Kl. IVb – Julia Małecka, Jan Motyl  Kl. V- Natalia Fikus, Bartłomiej Piędzioch

Kl. VI – Dominik Frach  Kl. VII- Aleksandra Olesik

GIMNAZJUM

Kl. II – Szymon Łapiński, Jakub Pendrak

Kl. IIIa – Łukasz Jakóbczyk, Elżbieta Grela

Kl. IIIb – Magdalena Ochocka, Anna Wabnic

Nagrody, czyli szkolne „Note Booki” zostały wręczone w dniu 24 października 2017r. w bibliotece szkolnej.

Zwycięzców wylosowali członkowie Kola Miłośników Biblioteki.

 

KAMPANIA CZYTELNICZA W NASZEJ SZKOLE  

Październik -Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji w ramach Kampanii Czytelniczej w naszej szkole zostaną zorganizowane:

1.      Akcja czytelnicza „Czytamy w szkole”: w klasach najmłodszych dzień rozpoczynamy od czytania -wspólne, ciche czytanie podczas zajęć w bibliotece szkolnej.

2.      Akcja „Nieustająca Zbiórka Książek” przez cały październik

3.      Kiermasz Taniej Książki( 17-28 października)

4.      Dzień Głośnego Czytania (19 października)

Zapraszamy do wspólnego świętowania!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CASTING DLA NOWYCH CZŁONKÓW KMB

W dniu 19 września miał miejsce Casting dla nowych członków Koła Miłośników Biblioteki. Wśród chętnych uczniów, którzy będą pomagać bibliotekarzowi w pracach bibliotecznych oraz rozwijać swoje zainteresowania i pasje czytelnicze znaleźli się:

1.      Aleksandra Heidt, Aleksandra Tomaszek, Kinga Plaszczyk, Michał Wojtysiak, Ivo Malik, kl. VII SP                              

2.      Daria Świątek, Szymon Łapiński, Oskar Wróbel       kl. II

Jesica Glińska, Monika Wypych, Natalia Pokora

3.      Magdalena Ochocka, Martyna Janusz,           kl. IIIb          

Rita Wróbel, Paulina Walkiewicz                                                              

4. Zuzanna Woś, Monika Kołodziej, Zuzanna Olszewska     kl. IIIa

Życzymy owocnej pracy w nowym roku szk. 2017/2018 i ciekawych spotkań …z książką!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WITAMY serdecznie WSZYSTKICH CZYTELNIKÓW po wakacjach!!! Życzymy samych sukcesów w nauce  i rozwijania pasji czytelniczych!!

            

             KALENDARIUM WYDARZEŃ BIBLIOTECZNYCH   W ROKU SZK. 2017/2018

 

PRZYJEMNYCH WAKACJI

Do zobaczenia Kochani Czytelnicy we wrześniu! Książki czekają na Was na….półkach- też mają wakacje!!!

NAGRODZONO NAJLEPSZYCH CZYTELNIKÓW 2016/2017

W dniu 19 czerwca na uroczystym apelu dokonano podsumowania wyników za czytelnictwo. Dyrektor szkoły p. Karol Grela wręczył wraz z bibliotekarzem nagrody dla   Najlepszych Czytelników 2016/2017. Oto lista nagrodzonych…

SZKOŁA PODSTAWOWA

Kl. II

1.   Zuzanna Szczot

2.   Dominika Kulak

3.   Jan Lorek

4.   Sandra Budnicka

5.   Jakub Mieszała

6.   Bartosz Pichlak

7.   Lena Smaga

Kl. IIIa

1.   Michał Pokora

2.   Julia Zagórna

Kl. IIIb

1.   Viviana Szymanek

Kl. IV

1.   Amelia Weszka

2.   Amelia Bartnicka

GIMNAZJUM

1.   Natalia Pokora, kl. I

2.   Magdalena Ochocka, kl.IIb

3.   Paulina Walkiewicz ,kl. IIb

4.   Agnieszka Gwizdek, kl. IIIa

5.   Joanna Jeziorna, kl. IIIa     GRATULUJEMY!!!

KAMPANIA CZYTELNICZA „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”

Nasza szkoła także włączyła się do tej akcji czytelniczej.pod hasłem „CZYTANIE ZBLIŻA”.

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to największe doroczne święto w ramach, trwającej nieprzerwanie od 2001 roku, kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Co roku, Tydzień Czytania mobilizuje do aktywnej promocji czytelnictwa.  Z tej okazji tym razem nauczyciele klas młodszych wraz z bibliotekarzem czytali dzieciom utwór Juliana Tuwima „Lokomotywa”. Uczniowie nagrodzili ich brawami, a później chętnie odpowiadali na pytania.

W bibliotece szkolnej powstał  kącik czytelniczy, z którego mogli skorzystać wszyscy czytelnicy- nie tylko najmłodsi. Biblioteka w tym czasie była wyjątkowo udekorowana, a na korytarzu głównym pojawiły się plakaty promujące to wydarzenie.

 BILIŚMY REKORD W OGÓLNOPOLSKIM CZYTANIU

W  dniu 1 czerwca, uczniowie z całej Polski  próbowali pobić rekord w czytaniu książek w jednym momencie. Rok temu w akcji wzięło udział ponad 400 tys. uczniów. Społeczność Zespołu Szkół Publicznych im. KOP w Bolesławcu także przystąpiła do ogólnopolskiej akcji masowego czytania: „Jak nie czytam, jak czytam”.

Jak wynika z badań młodzież czyta znacznie więcej niż dorośli, stąd też jedno z haseł promujących akcję brzmi: „Starzy nie czytają? W młodych nadzieja!” Uczniowie, nauczyciele naszej szkoły zgromadzili się na boisku „Orlik”, aby wspólnie przyłączyć się do tego ważnego przedsięwzięcia. Każdy przyniósł ze sobą ulubioną książkę z domowej biblioteczki lub wypożyczoną z biblioteki szkolnej. Wśród zaproszonych gości byli także wolontariusze z Singapuru i Indii (Nicole i Abhishek), którzy oczywiście czytali literaturę angielską.

Uczniowie należący do Aktywu Bibliotecznego pod okiem bibliotekarza A. Piędzioch przygotowali kolorowe transparenty promujące czytelnictwo, tym samym podkreślając, iż „moda na czytanie” jest popularna w każdym wieku i miejscu.

 TYDZIEŃ BIBLIOTEK XIV EDYCJA:: Biblioteka. Oczywiście!

W dniach 8-15 maja 2017 r. odbyła się XIV edycja programu Tydzień Bibliotek. Jego głównym celem jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką. Z tej okazji w naszej bibliotece można było zobaczyć wystawkę najchętniej czytanych prze uczniów książek, a na głównym korytarzu szkolnym prezentację najbardziej popularnych cytatów o książkach.  Dla najmłodszych czytelników, uczniowie kl. I gimnazjum przygotowali scenki teatralne, prezentując znane utwory Juliana Tuwima. Uczniowie z uśmiechem na ustach rozpoznawali bohaterów tekstów poetyckich, jak np. chłopca, który uczył się „ze swej murzyńskiej pierwszej czytanki”. Nie zabrakło także historii o panu Hilarym czy też niesfornym Grzesiu.

KOLEJNY KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI ZA NAMI

W celu popularyzacji czytelnictwa co roku zostaje zorganizowany Kiermasz Taniej Książki. W okresie przed Świętami Wielkanocnymi w dniach 29.03-11. 04. 2017r. bibliotece szkolnej można było zobaczyć bogatą ofertę książek, komiksów, encyklopedii, słownikó, kolorowanek dla najmłodszych. Każdy czytelnik mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie lub sprawić prezent komuś bliskiemu. Zainteresowanych nigdy nie brakuje…

OBCHODZILIŚMY MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU

Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony był po raz pierwszy wyjątkowo  uroczyście. W dniu 27 marca, członkowie Aktywu Bibliotecznego wraz z bibliotekarzem przygotowali dla czytelników naszej szkoły gazetkę tematyczną, której tematem przewodnim był oczywiście teatr i jego krótka historia sięgająca czasów starożytnych. Uczniowie po zaznajomieniu się z terminologią teatralną mogli wziąć udział w konkursie „Wiedzy o teatrze”. Uczennice gimnazjum, w kontrastowych maskach,  rozdawały kartki z zadaniami konkursowymi. Osoby, które udzieliły prawidłowych odpowiedzi, brały udział w losowaniu. Z każdej klasy dwóch uczniów stało się szczęśliwymi posiadaczami nagród –niespodzianek, ufundowanych przez naszą Spółdzielnię Uczniowską „Zgoda”. A oto nagrodzeni …

SZKOŁA PODSTAWOWA

KL. IV- Natalia Glapa, Wiktoria Urbaniak

Kl.V- Ewa Wabnic, Jakub Forysiak

Kl. VI- Aleksandra Olesik, Zuzanna Kania

GIMNAZJUM

kl. I – Daria Świątek, Kacper Szczepanik

kl. IIa – Zuzanna Woś, Monika Kołodziej

kl. IIb- Rita Wróbel, Anna Wabnic

kl. IIIa – Joanna Jeziorna, Zuzanna Karsznia

kl. IIIb- Natalia Kuźbik, Mariusz Otorowski

Serdecznie gratulujemy!!!

ZAPRASZAMY DO KONKURSU POETYCKIEGO

Drodzy Uczniowie!

Jeśli w wolnym czasie:

ü  Lubicie cos tworzyć,

ü  Piszecie wiersze „do szuflady”,

ü  Jesteście pomysłowi to…właśnie macie okazję, aby pochwalić się swoimi umiejętnościami poetyckimi.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji przypadającego w dniu 21 marca biblioteka szkolna przygotowuje: „Księgę twórczości nieodkrytych talentów”

Ø  W konkursie poetyckim mogą wziąć udział uczniowie kl. IV-VI SP i kl. I-III gimnazjum.

Ø  Zadanie konkursowe – napisanie wiersza (autorskiego, nigdzie niepublikowanego).

Ø  Tematyka utworu: dowolna ( mile widziany przynajmniej jeden wiersz związany z czytaniem książek). Jeden autor może dostarczyć max. 4 utwory.

Ø  Termin składania wierszy: 31 marca 2017r.

Napisz, nie zwlekaj! Nic nie tracisz! Czekają na Ciebie atrakcyjne nagrody rzeczowe! Szczegółowych informacji udziela bibliotekarz p. Agnieszka Piędzioch

KSIĄŻKI OD NASZYCH DARCZYŃCÓW

W ostatnim czasie biblioteka szkolna otrzymała od naszych darczyńców- rodziców, uczniów, przyjaciół biblioteki szkolnej- książki, które z pewnością umilą naszym najmłodszym i starszym czytelnikom niejedno wiosenne popołudnie.

Z całego SERCA – DZIĘKUJEMY ZA DAR KSIĄŻKI!

W MARCU JAK W GARNCU

Rozpoczął się nowy miesiąc, a z nim związane nie tylko różne wydarzenia literackie, ale i kulturalne. Członkowie aktywu bibliotecznego pod okiem opiekuna biblioteki przygotowali gazetki okolicznościowe na tematy dotyczące m.in. Dnia Kobiet, Pierwszego Dnia Wiosny czy też Międzynarodowego Dnia Poezji. Z resztą, zobaczcie sami…

DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999r. Z tej okazji w naszej szkole przygotowano na głównym korytarzu gazetkę tematyczną. Uczniowie wspólnie z nauczycielami próbowali zmierzyć się z trudnymi wyrażeniami językowymi. Niejednokrotnie na twarzach pojawiał się uśmiech. Uczniowie klas najmłodszych otrzymali wiersz pt. „Kleszcz” i próbowali uczyć się pięknego czytania- nie było to takie łatwe. Każdy czytelnik, który przyszedł do biblioteki mógł wylosować tzw. „łamaniec językowy” i „popracować” nad poprawną wymową. Jednym słowem- wszyscy „łamali sobie języki”.

 A oto tylko niektóre wyrażenia językowe, z jakimi musieli się zmierzyć czytelnicy:

Stół z powyłamywanymi nogami.

Przeszła susza szosą suchą.

Jestem ze Szwecji i cóż, że ze Szwecji.

Lepszy wyż niż niż.

Jola lojalna, Jola nielojalna.

WALENTYNKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Walentynki  – to coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego i obchodzone w wielu krajach na świecie. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii czczono jako patrona zakochanych. Stałym zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne oraz wręczanie sobie walentynkowych ozdobnych karteczek, najczęściej w kształcie serca, opatrzonych walentynkowym wierszykiem. Ze świętem łączy się również zwyczaj obdarowywania partnera walentynkowymi upominkami w postaci kwiatów, słodyczy i pluszowych maskotek.

Z okazji Walentynek w bibliotece szkolnej zaprezentowana została wystawa książek tematycznie związanych z pierwszymi „porywami serca”. Nie zabrakło także życzeń walentynkowych, a dopełnieniem tego święta był oczywiście  wyjątkowy wystrój …walentynkowy!

IDZIE  LUTY…

W miesiącu lutym została zaprezentowana gazetka biblioteczna dotycząca najważniejszych wydarzeń i uroczystości. Nie zapomniano także o bardzo ważnej informacji…

Sejm ustanowił rok 2017 Rokiem sześciu patronów. Josepha Conrada – Korzeniowskiego, marszałka Józefa Piłsudskiego, Adama Chmielowskiego i błogosławionego Honorata Koźmińskiego i Tadeusza Kościuszki. Rok 2017 będzie też Rokiem Rzeki Wisły.

Warto wiedzieć!!!

 FERIE – CZAS ZIMOWEGO WYPOCZYNKU

Ferie to czas wolny od nauki, zajęć lekcyjnych, ale niekoniecznie wolny od czytania. Zachęcamy więc Was Drodzy Czytelnicy do sięgnięcia po „dobrą książkę”, przy której z pewnością odpoczniecie, spędzicie miło czas.

Ferie to także czas zabaw na śniegu, zimowego szaleństwa, pamiętajcie jednakże, aby były przede wszystkim BEZPIECZNE!

Udanych ferii dla wszystkich Czytelników!!!!

Do zobaczenia  J w bibliotece szkolnej!!!

DYPLOMY I NAGRODY DLA NAJLEPSZYCH CZYTELNIKÓW I PÓŁROCZE

W dniu 31.01.br. miał miejsce uroczysty apel, w trakcie którego podsumowano wyniki w czytelnictwie za I półrocze. Nagrody i dyplomy dla Najlepszych Czytelników wręczył pan dyrektor Karol Grela wspólnie z bibliotekarzem A. Piędzioch. Oto lista nagrodzonych!

SZKOŁA PODSTAWOWA

Kl. II – Sandra Budnicka, Oliwia Cierkosz, Michał Goliński, Patryk Gruszka, Łukasz Jama, Mikołaj Kostrzewa, Dominika Kulak, Bartosz Lis, Jan Lorek, Damian Mączka, Jakub Mieszała, Hanna Nadopta, Szymon Pańtak, Bartosz Pichlak, Maciej Piędzioch, Lena Smaga, Zuzanna Szczot, Julia Światłowska

Kl. IIIa- Michała Pokora, Natalia Frankowska, Jan Grela, Jan Nawrocki, Julia Zagórna

IIIb – Viviana Szymanek, Martyna Klajnert

Kl. IV-Amelia Weszka, Amelia Bartnicka

Kl. V- Ewa Wabnic

GIMNAZJUM

Paulina Walkiewicz –kl. IIb, Joanna Jeziorna- kl. IIIa

Gratulujemy nagrodzonym!

MIKOŁAJKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

W dniu 6 grudnia w bibliotece szkolnej zrobiło się wyjątkowo „mikołajkowo”. Wszędzie można było dostrzec akcent świąteczny. Zgromadzono mnóstwo postaci mikołajkowych, pojawiła się wystawka książek ze św. Mikołajem w tle. Uczennice działające w aktywie bibliotecznym ubrane w czapki mikołajkowe częstowały cukierkami każdego, kto przyszedł do biblioteki i wypożyczył książkę. A chętnych zwłaszcza na… słodkości nie brakowało!!

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia biblioteka szkolna zaprosiła uczniów kl. II-III szkoły podstawowej wraz z  wychowawcami na niecodzienną lekcję do „Krainy Misiolandii”. Każdy czytelnik zobowiązany był do przyniesienia ze sobą swojego misia – „pluszaka”.

Mógł to być na przykład miś koala, panda, Kubuś Puchatek, miś świąteczny, miś – miniaturka.

Na wstępie wszystkie zaproszone osoby powitała pani bibliotekarka Agnieszka Piędzioch w asyście przyjaciela wszystkich dzieci – dużego misia (ucz. kl. IIIa gim., J. Jeziornej). Dzieci miały okazję zobaczyć prezentację multimedialną dotyczącą przedstawienia najbardziej znanych i lubianych bohaterów książek i filmów. Łatwo rozpoznawały danego misia nie tylko po obejrzeniu rysunku, ale również wysłuchaniu krótkiej opowieści o danym bohaterze. Miłym akcentem było wspólne śpiewanie znanych „piosenek z  dobranocek o ukochanych przytulankach”, a także obejrzenie krótkiej bajki z Kubusiem Puchatkiem w roli głównej. Dzieci na zakończenie zaprezentowały piosenkę specjalnie przygotowaną na „święto misia”.

Uwieńczeniem lekcji było wykonanie pamiątkowych fotek, a dla wszystkich czytelników  przygotowano kolorowe zakładki do książek ( oczywiście z akcentem- „misia”).

Należy dodać, iż w tym dniu zadbano o wyjątkowy wystrój biblioteki, w której nigdy dotąd nie było takiej ilości małych i dużych misiów. Wszystkim odwiedzjącym towarzyszył nieodłącznie uśmiech.

 

LAPBOOKI O HENRYKU SIENKIEWICZU

W ramach obchodów roku Sienkiewiczowskiego przygotowano  gazetkę okolicznościową oraz wystawkę najpopularniejszych dziel pisarza.

Dodatkowo ciekawą formą przekazu wiadomości o nobliście  stały się lapbooki wykonane przez uczniów kl. I gimnazjum. Zainteresowani mogą je również oglądać na głównym korytarzu szkolnym.

 LAUREACI KONKURSOW CZYTELNICZYCH

Rok 2016 ogłoszono rokiem Sienkiewicza- słynnego polskiego pisarza i noblisty. W maju obchodzono 170. rocznicę jego urodzin, a 15 listopada z kolei 100. rocznicę jego śmierci. Z tej właśnie okazji – w tym szczególnym dniu -  nastąpiło ogłoszenie wyników konkursów czytelniczych, w których wzięli udział nasi uczniowie.

Wśród zgłoszonych do biblioteki szkolnej prac w konkursie: Czytamy dzieła Sienkiewicza. Plakat okładki wybranego dzieła polskiego noblisty- jury wyłoniło zwycięzców.

Kategoria kl. IV-VI SP

1.Karolina Paluszek, ucz. Kl. IV

2. Aleksandra Olesik

3. Aleksandra Heidt       ucz. Kl. VI

Kategoria kl. I-III gim.

1.   Jakub Pendrak, ucz. Kl. I

2.   Karolina Adamska, ucz. Kl. IIIa

3.    Mateusz Pazek, ucz. Kl. IIb

Uczniowie biorący udział:

A.Napierajczyk, A. Weszka- ucz. Kl. IV

K. Kędzia- ucz. Kl. VI

Dużą popularnością cieszył się konkurs: Plakat promujący bibliotekę i czytelnictwo.

Oto lista laureatów:

Kategoria kl. II-III SP

1.   Hanna Nadopta, ucz. Kl. II

2.   Michał Pokora, ucz. Kl IIIa

3.   Natalia Frankowska, ucz.kl. IIIb

Kategoria kl. IV-VI SP

1.   Piotr Frankowski, ucz. Kl. V

2.   Karolina Paluszek, ucz. Kl. IV

3.   Amelia Weszka, ucz. Kl. IV

Kategoria kl. I-III gim.

1.   Dominika Plesner, ucz. Kl. IIb

2.   Zuzanna Woś, ucz kl. IIa

3.   Jakub Pendrak, ucz. Kl. I

Uczniowie biorący udział w konkursie: Szymon Pańtak, Łukasz Jama, Lena Smaga, Dominika Kulak –ucz. Kl. II SP

Natalia Pokora, ucz. Kl. I gim.

Uroczystego wręczenia nagród i dyplomów dla zwycięzców obu konkursów dokonał dyrektor szkoły, pan Karol Grela  wraz z bibliotekarzem. Pozostali uczestnicy także otrzymali dyplomy za udział w konkursach i drobne upominki. Wszystkie prace osób nagrodzonych zostały zaprezentowane na wystawie pokonkursowej.

DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

Z okazji Dnia Głośnego Czytania ogłoszonego przez Polską Izbę Książki  członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki wraz z bibliotekarzem przygotowali kampanię czytelniczą pod nazwą „Cała Szkoła czyta Dzieciom”. Głównym celem tej imprezy czytelniczej jest rozbudzenie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród uczniów naszej szkoły.

W tym dniu w każdej klasie został zaprezentowany fragment utworu w formie scenki teatralnej. Dla uczniów kl. II-VI szkoły podstawowej przygotowano wiersz „Abecadło” J. Tuwima. Z kolei uczniowie gimnazjum usłyszeli fragment tragedii „Romeo i Julia” W. Szekspira w wykonaniu swoich rówieśników. Warunkiem przystąpienia do imprezy czytelniczej było uważne wysłuchanie przeczytanego tekstu, a następnie udzielenie prawidłowej odpowiedzi na postawione pytanie. Kartki z odpowiedziami i danymi osobowymi ucznia należało wrzucać do specjalnej skrzynki w bibliotece szkolnej na przerwach międzylekcyjnych. Każdy uczeń miał możliwość wzięcia udziału w losowaniu nagród-niespodzianek: kolorowych zakładek edukacyjnych.

 A oto honorowa lista  zwycięzców losowania:

 SZKOŁA PODSTAWOWA

Kl. II  - Hania Nadopta, Lena Smaga Kl. IIIa – Dawid Woźny, Jan Grela

Kl. IIIb – Oskar Heidt, Kacper Jagieła Kl. IV- Julia Piekielna, Natalia Glapa

Kl. V – Ewa Wabnic, Mikołaj Zimoch Kl. VI- Patrycja Krawczyk, Kinga Plaszczyk

GIMNAZJUM

Kl. I – Kacper Lis, Damian Płuska

KL. II a – Natalia Szczepańska, Wiktoria Mendel 

Kl. IIb – Kinga Kędzia, Magdalena Ochocka Kl. IIIa – Kinga Wydra, Wiktoria Łuczka

Kl. IIIb – Klaudia Ojrzanowska, Maciej Choczaj

KAMPANIA CZYTELNICZA W NASZEJ SZKOLE 

Październik -Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Z tej okazji w ramach Kampanii Czytelniczej w naszej szkole zostaną zorganizowane:

1.      Akcja czytelnicza „Czytamy w szkole”:

w klasach najmłodszych dzień rozpoczynamy od czytania

wspólne, ciche czytanie podczas zajęć w bibliotece szkolnej.

2.      Akcja „Nieustająca Zbiórka Książek” przez cały październik.

3.      Kiermasz Taniej Książki( 17-28 października)

4.      Dzień Głośnego Czytania (19 października)

5.      Konkursy dla. Kl.IV-VI SP i kl. I-III GIM.:

„Czytamy dzieła Sienkiewicza”- plakat okładki wybranego utworu polskiego noblisty.

Konkurs na „Plakat promujący czytelnictwo i bibliotekę”.

A ponadto czekają na WAS liczne niespodzianki.

ZAPROSZENIE NA… CASTING

Serdecznie zapraszamy chętnych uczniów na casting dla nowych członków Aktywu Bibliotecznego. Zaczynamy o godz. !0.20 (czwartek 12 września). Zapraszamy uczniów kl. IV SP i kl. I-III gimnazjum !!!!

UCZNIOWIE GIMNAZJUM CZYTALI „QUO VADIS”

Z okazji ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, które po raz kolejny przebiegało pod patronatem pary prezydenckiej, nasza  szkoła  także czynnie włączyła się do popularyzacji czytelnictwa. Uczniowie gimnazjum ( Agnieszka Gwizdek jako Ligia oraz Artur Woś jako Marek Winicjusz) wcielili się w role głównych bohaterów  powieści „Quo vadis” H. Sienkiewicza. Funkcję narratora z kolei pełnił Marcel Serwicki. Każdy uczeń przed wysłuchaniem utworu otrzymał egzemplarz dzieła, aby wspólnie móc śledzić tekst, a tym samym czynnie włączyć się do akcji. Krótki komentarz odnośnie problematyki powieści polskiego noblisty przygotowała bibliotekarka, która odniosła się też do znaczenia samego tytułu utworu.

  „Quo vadis”, czyli „dokąd idziesz” może stanowić myśl przewodnią dla uczniów na rozpoczynający się nowy rok szkolny, aby choć przez chwilę zastanowili się nad tym, jaką drogę wybiorą…Miejmy nadzieję, że skierowaną wyłącznie na same sukcesy w nauce. Czego im oczywiście bardzo życzymy. Powodzenia!

Witajcie po wakacjach!

Biblioteka czeka właśnie na Ciebie. Przyjdź, posiedź, popatrz, poczytaj!
Od  poniedziałku  (
12 września)  zapraszamy  uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum do wypożyczalni po pierwsze lektury.

KALENDARIUM  NAJWAŻNIEJSZYCH  WYDARZEŃ  BIBLIOTECZNYCH 2016/2017

       

    

Najlepsi Czytelnicy sem. II roku szk. 2013/2014

SZKOŁA PODSTAWOWA

Amelia Napierajczyk, Amelia Weszka – ucz. kl. I; Piotr Frankowski, Kamil Zagórny, Oskar Szymanek, Milosz Urbaniak, Arkadiusz Szczot, Dominik Frach, Jakub Forysiak   – ucz. kl.II; Kacper Kędzia, Aleksandra Tomaszek, Martyna Kania, Zuzanna Kania, Aleksandra Olesik, Aleksandra Śmiałek, Michał Wojtysiak, Aleksandra Heidt    – ucz. kl. III ;Natalia Pokora- ucz.kl IV                                                                                                                                                          Uczniowie otrzymali nagrody książkowe z rąk dyrektora szkoły Karola Greli i bibliotekarki A. Piędzioch w trakcie uroczystego apelu.

Wśród gimnazjalistów NAJLEPSZYMI CZYTELNIKAMI okazali się być: Marta Ochocka, Agnieszka Zimoch, Aleksandra Jakóbczyk, Agnieszka Woś- nagrody wręczono . podczas uroczystego zakończenia roku szk. 2013/2014.

 

                                                           Kiermasz Podręczników

Jak co roku, został zorganizowany w szkole „Kiermasz Podręczników”, w trakcie którego uczniowie mogli zakupić lub sprzedać podręczniki kolegom i koleżankom z klas młodszych.

Plebiscyt „Najlepszy Czytelnik” 

W miesiącu maju ogłoszono wyniki na „Najlepszego Czytelnika” tego miesiąca. Zwycięzcami zostali:

 kl. I – Amelia Napierajczyk

kl. II – Piotr Frankowski, Kamil Zagórny, Oskar Szymanek

kl. III – Kacper Kędzia, Aleksandra Tomaszek, Michał Wojtysiak

kl. IV – Natalia Pokora

kl. V – Patrycja Lis

Czytelnicy otrzymali z rąk bibliotekarza kolorowe książki z życzeniami  dalszych sukcesów czytelniczych.

„Czytanie łączy pokolenia”…

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w kl. I-III szkoły podstawowej został zorganizowany Dzień Głośnego Czytania p.h. „Czytanie łączy pokolenia”. Pani bibliotekarka wspólnie z ochotnikami w danej klasie czytała utwór pt. „Tydzień” M. Konopnickiej. Wszystkim uczestnikom zabawy czytelniczej wręczono pamiątkowe zakładki do książek.

Bohaterowie naszych książek

W minionym tygodniu dla uczniów kl. IV-VI szkoły podstawowej została zorganizowana zabawa czytelnicza w celu popularyzacji czytelnictwa.  Chętni mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą znajomości bohaterów lektur szkolnych. Niektórym osobom trudne pytania wydawały się być łatwymi. Oto lista zwycięzców:  …

1.      Mateusz Motyl

2.      Bartosz Olesik

3.      Jakub Cierkosz

4.      Mikołaj Parzybut

5.      Miłosz Gąszczak

6.      Dominika Jagieła

7.      Damian Płuska

8.      Oskar Wróbel

9.      Jakub Pendrak

10.  Anna Wabnic

11.  Elżbieta Grela

12.  Marcelina Panek

13.  Maja Gąszczak

Nagrody w postaci kolorowych zakładek zostały wręczone przez bibliotekarza w dniu 29 maja br. w bibliotece szkolnej. 

Dzień Bibliotekarza Powiatu Wieruszowskiego

3 maja 2014 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bolesławcu miało miejsce uroczyste spotkanie z okazji Dnia Bibliotekarza. W spotkaniu uczestniczyli bibliotekarze z bibliotek publicznych powiatu wieruszowskiego oraz zaproszeni goście. Wśród nich byli m.in: Andrzej Szymanek-starosta wieruszowski oraz Leszek Dominas- wójt  gminy Bolesławiec. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali część artystyczną pod kierunkiem p. A. Piędzioch i p. B. Szukały.

Na ręce pani dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieruszowie Katarzyny Idzikowskiej starosta wieruszowski złożył wszystkim bibliotekarkom życzenia z okazji ich święta i przekazał dyrektorom i kierownikom bibliotek listy gratulacyjne.

                   WIOSENNE  REWOLUCJE  TEATRALNE

W dniu 8 kwietnia uczniowie szkoły podstawowej mieli okazję choć przez chwilę obcować ze sztuką. Swoje umiejętności aktorskie zaprezentowali członkowie Koła Miłośników Biblioteki i aktywu bibliotecznego pod okiem bibliotekarza. W niebanalny sposób na scenie przedstawiono utwory znanych polskich poetów.

Pojawił się słynny „Leń” J. Brzechwy, nieco uwspółcześniona „Stefcia Burczymucha” M. Konopnickiej. Widzowie poznali zabawną historię „Grzesia kłamczucha i jego cioci” J. Tuwima oraz komiczną opowieść „Dziada i baby” J.I. Kraszewskiego. Publiczność nagrodziła występujących gromkimi brawami. Oprócz salwy śmiechu przedstawienia miały również aspekt wychowawczy, bowiem  zwracały uwagę na wartości ponadczasowe: szacunek, pracowitość, miłość, prawdę. Na zakończenie przygotowano dla wszystkich niespodziankę – rozdano kartki z krzyżówką dotyczącą pojęć teatralnych. Wśród prawidłowo rozwiązanych zadań zostaną wylosowani zwycięzcy z każdej klasy. Dziękujemy wszystkim za udział w „wiosennych rewolucjach teatralnych”!

           

                               ZWYCIĘZCY KONKURSU

Uczniowie kl. IV Dominika Jagieła i Jakub Pendrak zostali nagrodzeni w konkursie „Poetycko o bibliotece”. Wiersze uczestników będą wpisane do „Księgi twórczości nieodkrytych talentów” naszej szkoły. Gratulujemy!!!

                                  KONKURS „POETYCKO O BIBLIOTECE”

DRODZY UCZNIOWIE!!!  Jeśli w wolnym czasie:  lubicie coś tworzyć,  piszecie wiersze „do szuflady”jesteście pomysłowi to…właśnie macie okazję, aby pochwalić się swoimi umiejętnościami poetyckimi.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji przypadającego w dniu 21 marca biblioteka szkolna przygotowuje w tym roku

„Księgę twórczości nieodkrytych talentów”.

Każdy z Was, kto napisze wiersz dotyczący tematycznie książki, biblioteki lub pracy bibliotekarza, weźmie udział w konkursie:

                                                                    „Poetycko o bibliotece”

Napisz, nie zwlekaj! Nic nie tracisz!Czekają na Ciebie atrakcyjne nagrody- niespodzianki    Szczegółowych informacji udziela p. Agnieszka Piędzioch

DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO W BIBLIOTECE

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione prze UNESCO 17 listopada 1999r. Z tej okazji w naszej szkole przygotowano niecodzienną uroczystość. Każdy czytelnik, który przyszedł do biblioteki i wypożyczył książkę, losował tzw. „łamaniec językowy”. W nagrodę za poprawnie wypowiedziane „trudne zdanie” otrzymywał słodki upominek.

A oto tylko niektóre wyrażenia językowe, z jakimi musieli się zmierzyć czytelnicy:

Stół z powyłamywanymi nogami.

Przeszła susza szosą suchą.

Jestem ze Szwecji i cóż, że ze Szwecji.

Lepszy wyż niż niż.

Jola lojalna, Jola nielojalna.

NAGRODZENI W KONKURSIE NA PLAKAT PROMUJĄCY BIBLIOTEKĘ I CZYTELNICTWO

  W kategorii ucz. kl. I-III szkoły podstawowej:

I miejsce – Martyna Kania, kl.III
II miejsce – Piotr Frankowski, kl.II
III miejsce – Aleksandra Tomaszek, Zuzanna Kania, kl.III
Wyróżnienie- Aleksandra Olesik, kl.III 
W kategorii ucz. kl. IV-VI szkoły podstawowej:
I miejsce – Jakub Pendrak , kl. IV
II miejsce – Kinga Kędzia, kl.V
III miejsce – Paulina Karmińska, kl.V

W kategorii ucz. kl. I-III gimnazjum:
I miejsce – Martyna Piekielna, kl. Ia
II miejsce – Patrycja Zych, kl. Ia
III miejsce – Marta Ochocka, kl. Ib
Wyróżnienie: Justyna Wylęga, kl.Ia
Katarzyna Tomaszek, kl. Ib,
Agnieszka Zimoch, kl. Ib

Zwycięzcom- w trakcie uroczystego apelu- dyrektor szkoły p. Karol Grela wspólnie z
 bibliotekarzem wręczył dyplomy, książki i nagrody rzeczowe. 
Natomiast pozostali uczniowie  biorący udział w konkursie otrzymali drobne upominki
 i dyplomy.
 Wśród tych osób znalazły się: Dominika Jagieła, kl. IV, 
Rita Wróbel, kl. V- ucz. szkoły podstawowej
Agnieszka Woś, kl. IIa, Paulina Zimoch, kl. Ia – ucz. gimnazjum.
                                                  Serdecznie gratulujemy!!!

 

Biblioteka Zespołu Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Bolesławcu

ogłasza

KONKURS NA PLAKAT PROMUJĄCY BIBLIOTEKĘ I CZYTELNICTWO

Drogi Czytelniku!!!

Jeżeli masz zainteresowania czytelnicze, chcesz zachęcić innych do czytania książek, a ponadto masz zdolności plastyczne – ten konkurs jest właśnie  Ciebie!

 Zadaniem konkursowym jest wykonanie plakatu w formacie A3 dowolną techniką, o treści zachęcającej do sięgnięcia po książkę lub przyjścia do biblioteki.

 Nagrody zostaną przyznane w trzech kategoriach:

-kl. I-III szkoły podstawowej

- kl. IV-VI szkoły podstawowej

-kl. I-III gimnazjum

Plakaty należy składać do dnia 7 lutego 2014 r. w bibliotece szkolnej.

Na odwrocie pracy powinny być zamieszczone informacje: imię i nazwisko ucznia, klasa. Jury konkursowe będzie oceniało kreatywność, wkład pracy, samodzielność i oryginalność ujęcia tematu pracy.

Bądź twórczy, użyj wyobraźni! Zapraszam wszystkich chętnych!!!

ORGANIZATOR

bibliotekarz Agnieszka Piędzioch

    „Złota Lista Ofiarodawców”

 

którzy podarowali swoje książki do biblioteki szkolnej w ramach akcji „Nieustająca zbiórka książek”:

Wojciech Zimoch, ucz. kl. V SP

Oskar Szymanek, ucz. kl. II SP

Bartek Piędzioch, ucz. kl.I SP

                                                         Dziękujemy!

                                               Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji wszystkich czytelników!

Informator o mojej gminie „Kto, gdzie, kiedy – wczoraj i dziś 

W dniu 29 listopada w siedzibie Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieruszowie odbyło się rozstrzygnięcie  Powiatowego Konkursu  „Kto, gdzie, kiedy – wczoraj i dziś –informator o mojej gminie”, którego celem było zainteresowanie dzieci regionem. Konkurs przebiegał w dwóch etapach: gminnym, a następnie powiatowym. Praca uczennicy z kl. V  Elżbiety Grela zakwalifikowała się do etapu II, a tym samym otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy !!!

Uroczystość „Pasowania na Czytelnika”

W dniu 29.10.2013r. o godz. 10.25 w bibliotece szkolnej Zespołu Szkół w Bolesławcu odbyła się niezwykła uroczystość „Pasowania na Czytelnika”. Bohaterami tego dnia byli oczywiście uczniowie kl.I szkoły podstawowej, którzy przybyli wraz z wychowawczynią panią Joanną Piastą do pięknie udekorowanej biblioteki. Wszystkich zgromadzonych powitała pani bibliotekarka Agnieszka Piędzioch w  asyście zabawnego krasnala ( Aleksandry Jakóbczyk, ucz. kl IIa gimnazjum) i Królowej Książek (Agnieszki Woś, także ucz. kl.IIa gimnazjum). Lekcję biblioteczną rozpoczęto od rozwiązania zagadki dotyczącej biblioteki, a następnie od omówienia pracy i regulaminu szkolnej biblioteki. Uczniowie mieli możliwość nauczenia się skróconej wersji regulaminu wypożyczania książek w formie krótkiego wierszyka. Do wspólnej zabawy włączyli się wszyscy pierwszoklasiści. Najważniejszym momentem uroczystości była ceremonia wygłoszenia uroczystej przysięgi przez nowo przybyłych „gości” i otrzymanie przez nich pamiątkowych dyplomów i kolorowych zakładek do książek.  Na ręce wychowawczyni zostało wręczone przyrzeczenie dla całej klasy. Każdy uczeń zobowiązał się do przestrzegania regulaminu biblioteki i należytego poszanowania książek.

Na zakończenie uroczystości wykonano pamiątkowe fotki wspólnie z panem dyrektorem Karolem Grelą. Mamy nadzieję, że nowi czytelnicy będą częstymi bywalcami biblioteki.

 

Zwycięzcy losowania z okazji Dnia Głośnego Czytania         

  SZKOŁA PODSTAWOWA

Wiktoria Urbaniak, Kamil Zagórny, Patrycja Krawczyk, Dominik Gasztych, Maja Gąszczak, Natasza Malik

                                                             GIMNAZJUM

Bartosz Adamski, olanta Wypych, Hubert Olszewski, Filip Serwicki, Angelika Ciężka

Gratulujemy!!!       Nagrody do odebrania w bibliotece szkolnej          

        

         Dzień Głośnego Czytania z Fredrą!!!                          

Z okazji Miesiąca Biblioteki Szkolnej członkowie Koła Miłośników Biblioteki pod kierunkiem bibliotekarza przygotowali  „Dzień Głośnego Czytania”. W ramach Kampanii Czytelniczej organizowanej corocznie w naszej szkole zaprezentowano tym razem dzieła wybitnego polskiego komediopisarza Aleksandra Fredry. Warto nadmienić, iż w 220 rocznicę urodzin artysty  odbyła się we wrześniu akcja Narodowego Czytania zainicjowana przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Uczniowie szkoły podstawowej wraz z wychowawcami zostali zaproszeni do obejrzenia  przedstawienia w wykonaniu uczniów kl. I gimnazjum. Mieli okazję wysłuchać takich utworów jak: „Osioł”, „Małpka w kąpieli” czy też znaną wszystkich historię „Pawła i Gawła”. Dodatkową atrakcją tego spotkania była niespodzianka dla tych, którzy uważnie słuchali występujących na scenie. Z każdej klasy zostanie wylosowany zwycięzca, który rozwiąże prawidłowo zadanie. Uczniowie kl. I byli proszeni  o namalowanie – ich zdaniem –najbardziej zabawnej postaci spośród  trzech  bajek Aleksandra Fredry, natomiast ich starsi koledzy mieli za zadanie rozwiązanie krzyżówki. Z kolei dla uczniów gimnazjum zaprezentowano fragment komedii „Zemsta” z udziałem Papkina i Klary. Po obejrzeniu scenki dramatycznej „widzowie” zostali zaproszeni do konkursu.

Ogłoszenie wyników dla wszystkich uczniów biorących udział w Kampanii Czytelniczej  nastąpi w dniu 22 października.

                                                     Plebiscyt rozstrzygnięty!

Tytuł „Najlepszego Czytelnika”  za miesiąc wrzesień oraz nagrody książkowe otrzymały uczennice kl. III szkoły podstawowej:

Aleksandra Heidt

Aleksandra Tomaszek

Serdecznie gratulujemy i życzymy „ciekawych spotkań z książką”.

                                                        Październik- miesiącem BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Z tej okazji w ramach Kampanii Czytelniczej w naszej szkole zostaną przygotowane:

 1. Plebiscyt „Najlepszy czytelnik” miesiąca WRZEŚNIA
 2. Kiermasz Taniej Książki (7-18 października)
 3. Dzień Głośnego Czytania w dniu 18 października
 4. Uroczystość „Pasowania na czytelnika” dla uczniów kl.I szkoły podstawowej w dniu 29 października

A ponadto czekają na WAS liczne niespodzianki czytelnicze!!!

 

 

Nieustająca Zbiórka Książek

Biblioteka szkolna Zespołu Szkół Publicznych im. Korpusu Ochrony Pogranicza  w Bolesławcu

zaprasza

Uczniów, Wychowawców, Rodziców i ich Znajomych

do wzięcia udziału w akcji    ”Nieustająca Zbiórka Książek”
Ofiarodawcy mogą podpisać swoje książki, dokumentując tym samym swój szlachetny gest. Na stronie internetowej szkoły (www.zsboleslawiec.pl) zostanie zamieszczona Złota Lista Ofiarodawców.                                                              Zachęcamy gorąco!!!

                                                     bibliotekarz i członkowie Koła Miłośników Biblioteki

                                          Casting dla nowych członków Kola Miłośników Biblioteki

Na początku września odbyło się spotkanie dla nowych członków Koła Miłośników Biblioteki. W castingu wzięli udział chętni uczniowie, spośród których wyłoniono grupę osób pragnących rozwijać swoje zainteresowania czytelnicze. W ciągu roku szkolnego członkowie K.M.B. będą współpracować z  bibliotekarzem w organizowaniu wystawek, , konkursów i imprez czytelniczych, redagowania „Złotej Księgi Biblioteki”.

Wśród członków K.M.B. znaleźli się uczniowie gimnazjum:

Kl. Ib -A. Zimoch, B. Olesik, K. Tomaszek, M. Ochocka, J. Szymanek;

Kl. Ia- J. Wyl;ęga, S. Lis, D. Dudek, P. Zych, P. Zimoch;

Kl. IIa- N. Kubak, A. Woś, A. Jakóbczyk;

Kl. IIb- P. Płuska, D. Grybś.

 

Kalendarium najważniejszych wydarzeń w roku szk. 2013/2014 

  

Nagrodzono Najlepszych Czytelników szkoły podstawowej

W dniu 20 czerwca br. w naszej szkole miało miejsce podsumowanie czytelnictwa za semestr II roku szk. 2012/2013. Najwierniejszych czytelników w „bliskich spotkaniach z książką” postanowiono docenić i nagrodzić. Uroczystego wręczenia nagród i dyplomów dla uczniów szkoły podstawowej dokonał dyrektor szkoły pan Karol Grela wraz z bibliotekarzem Agnieszką Piędzioch.

      STATYSTYKA CZYTELNICZA

Najlepsze Klasy

szkoła podstawowa                                    gimnazjum

I miejsce                 klasa I                                    kl.Ia

II miejsce               klasa II                                   kl.IIIb

III miejsce              klasa V                                   kl. Ib

Najlepsi Czytelnicy    

SZKOŁA PODSTAWOWA

klasa I: Jakub Forysiak, Dominik Frach, Piotr Frankowski, Piotr Karmiński, Bartłomiej Pietras, Arkadiusz Szczot, Oskar Szymanek, Miłosz Urbaniak, Ewa Wabnic, Kamil Zagórny

klasa II: Zuzanna Kania, Aleksandra Tomaszek, Aleksandra Heidt, Jakub Rebelka

klasa III : Jakub Pendrak, Natalia Pokora, Kamil Wiśniewski

klasa IV: Natalia Hostyńska

klasa V: Natasza Malik

Klasa VI: Anna Zimoch

Gimnazjum:klasa Ia

Agnieszka Woś, Natalia Kubak, Aleksandra Jakóbczyk

W tym dniu uroczystości towarzyszył „Kiermasz Podręczników”, w trakcie którego uczniowie mogli zakupić lub sprzedać podręczniki kolegom i koleżankom z klas młodszych.

 

 Uwaga!!!

Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum proszeni są o zwrot zaległych książek do biblioteki szkolnej

do dnia 7 czerwca 2013r.

                                                                             bibliotekarz Agnieszka Piędzioch

Rok 2013-Rokiem Juliana Tuwima

Z okazji ogłoszenia przez Sejm RP roku 2013 Rokiem Juliana Tuwima w dniu 12 marca br. w bibliotece szkolnej Zespołu Szkół Publicznych im. KOP w Bolesławcu,  został przeprowadzony Szkolny Konkurs Wiedzy o życiu i twórczości Juliana Tuwima. W rozgrywkach szkolnych wzięło udział ogółem 17 uczestników.

Wśród zwycięzców znaleźli się:

a) w kategorii uczniowie szkoły podstawowej:

I miejsce – Elżbieta Grela II miejsce – Katarzyna Tomaszek III miejsce- Beata Olesik Wyróżnienie – Natasza Malik

b) w kategorii uczniowie gimnazjum:

I miejsce – Agnieszka Woś II miejsce- Kinga Biela III miejsce – Julia Łabędzka Wyróżnienie-  Kinga Witkowska

W dniu 21 marca br. uroczystego ogłoszenia wyników i wręczenia nagród oraz dyplomów dokonał dyrektor szkoły Karol Grela wraz z organizatorem konkursu Agnieszką Piędzioch w  trakcie podsumowania projektu edukacyjnego „Tuwim dla każdego”